Konserter

2022

8/5 Dead Or Alive, Lunds Stadsteater

6/5 Dead Or Alive, Borgen, Osby

5/5 Dead Or Alive, Församlingshemmet, Trelleborg

3/5 Dead Or Alive, Ravinen, Båstad

29/4 Dead Or Alive, Kulturhuset Trycket, Södra Sandby

28/4 Dead Or Alive, Landskrona Teater

26/4 Dead Or Alive, Kulturhuset Björnen, Åstorp

24/4 Dead Or Alive, Forum Örkelljunga

19/4 - 22/4 Dead Or Alive, Kulturhuset Flamman, Svedala

12/4 Dead Or Alive, Kristianstad Teater

8/4 Dead Or Alive, Medborgarhuset (A-salen), Eslöv

6/4 Dead Or Alive, Tivolihuset, Höganäs

3/4 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

2/4 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

31/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

29/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

27/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

26/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

24/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

22/3 Dead Or Alive, Verkstan Malmö Opera

19/3 Dead Or Alive, Kulturboxen, Lomma

17/3 Dead Or Alive, Jarl Kullescenen, Ängelholm

15/3 Dead Or Alive, Teaterhallen, Tomelilla

13/3 Dead Or Alive, Medborgarhuset, Staffanstorp

12/3 Dead Or Alive, Humlescenen, Bromölla

6/3 Dead Or Alive, Kävlinge Kulturscen (Korsbackaskolan)

4/3 Dead Or Alive, Flora Biografteater, Sjöbo

2/3 Dead Or Alive, Ystads Teater

26/2 PREMIÄR Dead Or Alive Malmö Opera-turné, Kulturhuset i Hässleholm

21/1 Bohuslän Big Band Up & Coming Jazztalents, Vara konserthus

2021

18/12 Julkonsert med S:ta Annas körer, S:ta Anna kyrka, Helsingborg

9/12 Sallyswag, Nefertiti Jazzklubb, Valand, Göteborg

4/12 Can You Hear the Angels?, S:ta Anna kyrka, Helsingborg

2/12 Starling & Oak Tree, Stora Teatern, Göteborg

 

7/11 Sallyswag, Dergårdsteatern, Lerum

5/11 Popkollo med Sallyswag, Göteborg

4/11 Popkollo med Sallyswag, Göteborg

31/10 Öresund Triplettes, Husumvold kirke (DK)

21/10 Gullbransson/Persson/Andersdotter, Reningsborg, Göteborg

14/10 Sisters In Jazz, Palm Jazz Festival, Gliwice (PL)

10/10 Sisters In Jazz, Jazzclub Wittlich (DE)

9/10 Sisters In Jazz, Saarbrücken (DE)

8/10 Sisters In Jazz, Einbeck (DE)

7/10 Sisters In Jazz,Vibraphonissimo, Nürnberg (DE)

1/10 Digital premiärvisning Bohuslän Big Band Up & Coming, bohuslanbigband.com

24/9 Sallyswag, Jazzföreningen Nefertiti, Göteborg – framflyttat

23/9 Öresund Triplettes, Kulturfestival Ronkedoren, Hyllinge/Ejby (DK)

22/9 Öresund Triplettes, Kulturfestival Ronkedoren, Hvalsö/Lejre/Rye (DK)

28/8 Olimpias Orkan, IMPRA Jazzfestival @ Fasching, Stockholm

7/8 Sallyswag, Nöjesbruket, Östersund – inställt pga Covid -19

5/8 Nicole Johänntgen with SOFIA, Ystad Sweden Jazz Festival

23/6 Öresund Triplettes, Himmelev kirke, Roskilde (DK)

22/6 Öresund Triplettes, Jazzhus Montmartre, Köpenhamn(DK)

18/6 Öresund Triplettes, Tøjhuset Fredericia (DK)
17/6 Starling & Oak Tree, Umeå Jazzstudio

4/6 Göteborg 400 år,  Katarina Hemlin/Martin Schaub/Shantie sångare, Ostindiefararen

1/6 Barnens lag, Karlskrona

28/5 Barnens lag, Sölvesborg

27/5 Barnens lag, Sölvesborg

26/5 Barnens lag, Sölvesborg

25/5 Barnens lag, Sölvesborg

24/5 Barnens lag, Ronneby

21/5 Barnens lag, Karlskrona

20/5 Barnens lag, Karlskrona

19/5 Barnens lag, Ronneby

18/5 Barnens lag, Ronneby

17/5 Barnens lag, Ronneby

12/5 Barnens lag, Karlskrona

11/5 Barnens lag, Karlskrona

1/3 - 2/5 Dead or Alive, Turné med Malmö Opera – framflyttat pga Covid -19

1/2 - 28/2 Repperiod Dead or Alive, Malmö Opera – framflyttat pga Covid -19

2020

19/12 Gullbransson/Persson/Andersdotter, Reningsborg, Göteborg – framflyttat pga Covid -19

4/12 Barnens lag, Folkets Hus, Malmö – Inställt pga Covid -19

3/12 Barnens lag, Karlskrona – framflyttat pga Covid -19

2/12 Barnens lag, Ronneby – framflyttat pga Covid -19

19/11 Barnens lag, Malmö – Inställt pga Covid -19

18/11 Barnens lag, Malmö – Inställt pga Covid -19

13/11 Sallyswag, Ritz Arvika – Inställt pga Covid -19

10/11 Sallyswag, Livestream från Stora teatern i Göteborg

6/11 Barnens lag, Karlskrona

5/11 Barnens lag, Karlskrona

4/11 Barnens lag, Karlskrona

25/10 IDKA Jazz, Galleri Astley, Skinnskatteberg

23/10 Barnens lag, Karlskrona

21/10 Barnens lag, Karlskrona

20/10 Barnens lag, Karlskrona

5/10 Starling & Oak Tree, Bullret Jazzklubb, Malmö Live

13/9 Öresund Triplettes, Ord & Toner, Husum Vold Kirke (DK) – framflyttat pga Covid -19

7/7 Kulijuli, Helsingborg  Inställt pga Covid -19

1/7 Barnens lag, Svedala – framflyttat pga Covid -19

25/5- 29/5 Alpha In the Making, Skolturné Scenkonst Sörmland – Inställt pga Covid -19

16/5 Sallyswag, Nefertiti, Göteborg – Inställt pga Covid -19

17/4 Öresund Triplettes, Jazzhus Montmartre, Köpenhamn – framflyttat pga Covid -19

18/3 - 5/4 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater – Inställt pga Covid -19

14/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

13/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

12/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

7/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

6/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

6/3 Barnens lag, Höör

5/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

3/3 Barnens lag, Höör

1/3 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

29/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

28/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

27/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

23/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

22/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

20/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

19/2 Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

15/2 Premiär Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

14/1 - 14/2 Repperiod Äppelkriget, Helsingborgs Stadsteater

2019

21/12 Öresund Triplettes, Cyklopen Stockholm

26/11 Barnens dag, Malmö

26/10 Öresund Triplettes, Blekinge musikdagar, Karlskrona

9/10 Öresund Triplettes, A Touch of Vintage, Köpenhamn

28/9 Aurelia Dey & Alpha Crew, Gula villan Järna

21/9 Aurelia Dey & Alpha Crew, Lunds kulturnatt

19/9 Releasekonsert Starling & Oak Tree, Nefertiti Göteborg

6/9 Barnens Dag, Höör

5/9 Öresund Triplettes/Jazzkollektivet, Kronen Köpenhamn

5/9 Barnens dag, Bromölla

28/8 Juju Jazz, Folkets Park Malmö

24/8 Nicole Johänntgen with SOFIA, Rittmarshausen, Jazz ohne Gleichen, Tyskland

23/8 Nicole Johänntgen with SOFIA, Rittmarshausen, Jazz ohne Gleichen, Tyskland

21/8 Juju Jazz, Folkets Park Malmö

16/8 Aurelia Dey & Alpha Crew, Nefertiti, Göteborg

15/8 Öresund Triplettes, Vanløse Köpenhamn

14/8 Juju Jazz, Folkets Park Malmö

14/8 Marie-Christine Marcos, Bullret/Malmöfestivalen

3/8 Sallyswag, Stockholm Pride

2/8 Sallyswag, HX festivalen, Helsingborg
 

31/7 Andersdotter-Karlsson Duo, Tjörnarps Kyrka

24/7 Juju Jazz, Folkets Park Malmö


ÖRESUND TRIPLETTES GOTLANDSTURNÉ 2019:
   19/7 Grå gåsen, Burgsvik

    19/7 Surflogiet, Gotlands Tofta

    18/7 Surflogiet, Gotlands Tofta

    17/7 Petesgården, Havdhem

16/7 Barnens dag, Superdupersommar, Folkets Park Malmö

13/7 Marie-Christine Marcos
, Båstad

12/7 Aurelia Dey & Alpha Crew, Öland Roots

10/7 Juju Jazz, Folkets Park Malmö

7/7 Öresund Triplettes, Jazzhaven Gl. Strand Jazzkollektivet, Köpenhamn

23/6 Öresund Triplettes, Roskilde, Danmark

16/6 Aurelia Dey & Alpha Crew, Biskopsgårdens dag, Göteborg

16/5 Barnens Dag, Ystad

11/5 Jazzkollektivet, Trollenäs

6/5 Barnens dag, Malmö

30/3 Sallyswag, Ritz Arvika

19/3 Barnens dag, Tomelilla

8/3 Aurelia Dey & Alpha Crew, Mejeriet Lund

6/3 Barnens Dag, Malmö

8/2 Alpha In the Making, Mölnlycke

7/2 Alpha In the Making, Mölnlycke

3/2 Jazzkollektivet, Stenungsund

2/2 Alpha In the Making, Kalmar

2018

Barnens dag-turné:

    12/11 Kristianstad

    13/11 Magle Konserthus Lund

    14/11 Magle Konserthus Lund

    15/11 Utvecklingscentrums dag, Kulturkvarteret Kristianstad

    17/11 Vellinge konserthus

    18/11 Kulturpunkten Bromölla

    27/11 Konstmuséet Ystad

    28/11 Konstmuséet Ystad

    29/11 - 1/12 Barnens Scen Malmö

 

29/10 Alpha In the Making, Vänersborg

Barnens dag-turné:

    22/10 - 26/10 Magle Konserthus Lund

    27/10 Kulturkvarteret Kristianstad

13/10 Öresund Triplettes, Växjö

12/10 Throwback Tribute Trio, Victoriateatern Malmö

3/10 Alpha In the Making, Tingholmsgymnasiet Ulricehamn

28/9 Barnens dag, Kulturkvarteret Kristianstad

21/9 Jutéus 3, Gramd Öl & Mat Malmö

7/9 Öresund Triplettes, Göteborg Classic Jazz Festival

6/9 Alpha In the Making, Lerum

5/9 Öresund Triplettes, Reningsborg Västra Frölunda

1/9 Aurelia Dey & Alpha Crew, Majornadagen Göteborg

17/8 Alpha In the Making, Göteborgskalaset

16/8 Aurelia Dey & Alpha Crew, Göteborgskalaset

4/8 Aurelia Dey & Alpha Crew, Mälhammar

3/8 Sallyswag, Hyttdreva Festplats Södra Hyttan

27/7 Aurelia Dey & Alpha Crew, Galgbergsfestivalen Halmstad

15/7 Trio Indigo, Fjelie kyrka

13/7 Sallyswag, Öland Roots

8/7 Öresund Triplettes, Metronomen Copenhagen Jazzfestival

6/7 Jazzkollektivet, Köpenhamn

1/7 Wigren/Eriksson/Munguia/Andersdotter, Skönsmåns Kyrka Sundsvall

9/6 Nicole Johänntgen with SOFIA, Jazzhus Montmartre

8/6 Nicole Johänntgen with SOFIA, Jazzhus Montmartre

7/6 Nicole Johänntgen with SOFIA, Jazzhus Montmartre

19/5 Andersdotter Karlsson Duo, Arlöv

5/5 Aurelia Dey & Alpha Crew, Baskalas Norrköping

21/4 Throwback Tribute Trio, Växjö Country Roots Festival

12/4 Öresund Triplettes, DIS Köpenhamn

11/4 Öresund Triplettes, Gentofte bibliotek, Danmark

5/4 Öresund Triplettes, Kao's Malmö

16/2 Öresund Triplettes Vinterjazz, Kph

10/2 David Bäck, Italienska föreningen Göteborg